CNC OKSİJEN KESİM

CNC OKSİJEN KESİM

CNC OXY Kesim 3000 X 14000 Ebat makinamızla 10 mm'den 350 mm'e kadar CNC (OXY) OKSİJEN Kesim hizmeti vermekteyiz.

Çeliğin birçok türü oksijenle kesmeye uygundur. Çelik 1100 C sıcaklığına kadar ısıtılıp basınçlı saf oksijen ile temas ettirilirse yanmaya başlar. Oksijenle kesmede çeliğin ergimesi kısmen söz konusu olup; iki parça yanma ile birbirinden ayrılmaktadır.

Oksijenle kesme işleminde yanıcı ve yakıcı olmak üzere iki çeşit gaz kullanılır. Yakıcı olarak oksijen, yanıcı gaz olarak ise asetilen ve propan kullanılır. Oksijen O2: Havanın %21 ini oluşturan sağlık ve sanayi sektöründe sık kullanılan renksiz ve kokusuz bir gazdır. Oksijen daha çok havanın sıvılaştırılması ve ayrıştırılması yöntemi ile elde edilir. Oksijen dikişsiz tüplerde depolanır.  Kesmede kullanılan gazın saf ve rutubetsiz olmasına dikkat edilir. Alevle kesme işleminde oksijenin iki görevi vardır; Çeliğin yanma sıcaklığına kadar tavlanmasında kullanılan alevde Yanma sıcaklığına kadar tavlanmış bölgenin yakılmasında. Oksijen gazı yukarıda belirtilen her iki kullanma yerinde farklı basınçlarda kullanılır.

Kesme için öncelikle parçanın tavlanması gerekir. Parçanın tavlanmasına kadar kullanılan oksijen basıncına TAVLAMA BASINCI denir. Parçanın tavlama sıcaklığına ulaşmasından sonra kesme alanına basınçlı oksijen gönderilerek hem ısının artması, hem de meydana gelen curufun parçadan uzaklaştırılmasında kullanılan oksijen basıncına KESME BASINCI denir. Yanıcı Gazlar İçerisinde hidrojen ve karbon atomları bulunan gazlardır. Asetilen (C2H2) :Kalsiyum Karpitin su ile temas ettirilmesi ile elde edilen asetilen çürük sarımsak gibi kokan parlayıcı, çok kolay tutuşan parlak alevle yanan renksiz bir gazdır. Oksijenle birleştiğinde yaklaşık 3500 C sıcaklık vermektedir.